31. prosince 2009

Tweeting Off My Dying Day: Excerpt II

Abych pridal nahodnosti obsahu L3.Malcolmova blogu, rozhodl 'sem se prispet vynatkem z me pred-novorocni kolaze, jiz 'sem nazval "Tweeting Off My Dying Day" Lec je prispevek kratky, povazuji jej za hodnotny prinos pro ctenare, at uz se po blogu potuluje z jakehokoli duvodu.

13:45 | Pt. II: Co podniknout s dnesnim dnem?

Sedim v silene obeznich ponozkach a hledim na monitor preze dvi paru cpicich hrnku prihrateho, bilinneho vyluhu. Beze zdani, snad ocekavam nenadaly zachvat pracovniho zapalu. Zrejme bych jej v teto chvili ocenil...
16. prosince 2009

Demarketing

Pojem demarketing je dle serveru www.businessdictionary.com definován jako úsilí, jehož cílem je odradit (nedestruktivním způsobem) poptávku po daném výrobku či službě, kterou firma za prvé nemůže nabídnout v dostatečné množství nebo za druhé v daném regionu jsou příliš vysoké náklady a společnost by měla příliš malý zisk. Obecné demarketingové strategie zahrnují například nízké ceny a nízkou reklamu produktů.

Lze tady říci, že demarketing je pokus obchodníků o snížení (odklonění nežádoucí) po-ptávky po výrobku (službě) po kterém je vyšší poptávka než je výrobce schopen produko-vat. Snaha o omezení poptávky může mít buďto dočasný nebo trvalý charakter. Dočasně může chtít společnost snížit poptávku po nějakém výrobku z důvodu rozšiřování výroby, nedostatečné připravenosti atd. Tento přístup může být použit jak v sektoru soukromém, tak i ve veřejném. Demarketingové strategie se týkají zvyšování cen, omezování reklamy a propagační činnosti nebo odstranění výhody výrobku. Neklade si za cíl zničit poptávku, ale pouze ji snížit aby byla na úrovni schopností produkce daného statku. Obchodníci se často snaží selektivním demarketingem snížit poptávku na určitém trhu, který je pro ně méně výhodný než ostatní trhy pro daný výrobek. Těmi trhy jsou například ty, kde jsou příliš vysoké náklady na výrobu, reklamu nebo propagaci výrobku.

Dalšími příklady demarketingu může být například snaha vlády v teplých, suchých letních měsících snížit spotřebu vody obyvatelstva nebo kampaň zahájená Ministerstva dopravy ČR nazvanou „Nemyslíš, zaplatíš“, která má varovat a alespoň částečně ukáznit řidiče, kteří používají různé dopravní prostředky. K tomu může využívat různá media pro komunikaci s veřejností (TV, rádio, tisk atd).

Demarketingová strategie je zaměřena na zachování dobrého jména klienta v době, kdy požadavky zákazníků nejsou přiměřené. V dlouhodobém horizontu má tento přístup vést ke zlepšení výnosů. Existují tři různé formy demarketingu. První je nazývaná obecný demar-keting. Je používaná když chce společnost snížit množství celkové poptávky. Druhým je tzv. selektivní demarketing, tím se společnost snaží snížit poptávku po statku na určitém trhu nebo se snaží odradit určitou skupinu zákazníků. Závěrečný typ demarketingu je jen zdánlivý demarketing. Demarketing lze rozdělit též dle stupně, který snižuje či reguluje poptávku. Dělí se na demarketing pasivní, aktivní a kompletní. Kompletní demarketing je využíván při ukončení prodeje a produkce daného výrobku.

Příkladem demarketingu může být dle mého názoru například snaha různých výrobců elek-troniky o protlačení svých nových výrobků na trh, tak aby se na něm prosadili. Každá firma chce na trhu uspět a právě proto používá takovéto strategie. Snaží se na svém novém vý-robku demonstrovat v čem všem je lepší a proč si ho má případný zájemce koupit. Tito výrobci srovnávají své výrobky, jeden starý a druhý nejnovější a poukazují na jejich rozdíly. Příkladem takovéhoto demarketingu může být uvedení DVD přehrávačů na trh. Původně zde byly video rekordéry, ve kterých se používaly video kazety. S příchodem právě DVD přehrávačů výrobci presentovaly výhody jako: lepší kvalita obrazu, lepší kvalita zvuku, lepší úschova medií (zejména díky velikosti) na kterých je daný film uložen.

Těmito kroky se snažili výrobci přimět zákazníky přestat kupovat obyčejné video rekordéry a tím utlumit poptávku po výrobku, který je zastaralý a v blízké budoucnosti se má přestat úplně vyrábět. Cílem této demarketingové strategie byla tedy snaha o omezení poptávky trvalého charakteru. Samozřejmě druhou stranou mince bylo to, že se snažili přimět k nákupu novějšího DVD přehrávače.

Naprosto obdobná situace nastala o několik let později, kdy se na trhu snaží prosadit Blu-Ray přehrávače. Výrobci opět presentují jeho lepší obraz, zvuk a mnohé další výhody. I DVD přehrávače se pravděpodobně během několika let přestanou vyrábět. Ovšem Blu-Ray není jasný vítěz souboje o příští rozšířený video přehrávač.
15. prosince 2009

Moderní metody data miningu

Data mining je proces získávání znalostí z databáze – pojem data mining bývá někdy používán jako synonymum k pojmu KDD (objevování znalostí v databázích). Data mining bývá v širším slova smyslu definován jako získávání dosud neznámých, ověřených a použitelných znalostí z rozsáhlých databází pro provádění klíčových manažerských rozhodnutí. [1]

Podstatou procedur a metodou práce v oblasti získávání relevantních informací ze souborů dat je vedle klasických statistických postupů rovněž řada úloh založených na:

1.      stromové struktuře informací,
2.   neuronových sítích,
3.   genetických algoritmech,
4.   netradiční (třírozměrné) vizualizaci údajů a
5.   stochastické predikci ekonomických časových řad. [2]

Stromová struktura informací

Cílem analýzy dat v oblasti klasifikací je vytváření stromové struktury informací, která se následně stane základem pro tvorbu strukturovaných manažerských rozhodnutí uvnitř organizace i ve vztahu organizace k okolí. Pro usnadnění práce v této problematice již v současné době existuje řada standardních algoritmů.

Praktickým příkladem může být následující. Výrobce osobních automobilů se rozhodne ke změně svojí cenové strategie na trhu. Management dané společnosti může postupovat ve třech krocích a to:

1. stanoví si „proměnnou“, kterou chce odhadovat. V tomto případě to budou spotřebitelské postoje vzhledem k měnící se cenové strategii. Tato proměnná má charakter proměnné vysvětlované, a musíme k ní proto nejdříve hledat proměnné vysvětlující, které budou sloužit k objasňování motivů v chování spotřebitelů. Tyto vztahy mohou být jak kvalitativní, tak i kvantitativní;

2. v další fázi pak musí vysvětlující proměnné (např. příjem respondenta, jeho postoj ke značce výrobku) významově shlukovat a současně vytvářet skupiny hodnot, aby zjistil, zda pro chování spotřebitele je určující rozdílnost mezi skupinami (meziskupinová variabilita) či rozdílnost hodnot uvnitř skupin (vnitroskupinová variabilita). K posouzení těchto skutečností slouží řada statistických testů;

3. vytvoří stromovou strukturu zvažovaných vysvětlujících proměnných od těch proměnných, které nejvíce ovlivňují postoje spotřebitelů k cenové strategii, až po ty nejméně významné vysvětlující proměnné. [2]

Větvené rozhodování vyvíjí alternativy postupně v několika sledech. Jde o model dynamický. Původní aplikace v praxi se zaměřovala hlavně na investiční úkoly a projekty. Větvené rozhodování se hodí všude tam, kde je třeba základní směry řešení rozvádět do dalších hledisek.

K formalizaci rozhodovacího procesu se využívá větveného grafu. Větvený graf pracuje s uzly a s hranami. Uzel je okamžik (bod), ve kterém dochází k rozhodnutí. Uzel může být deterministická (označuje situaci, v niž volí rozhodovatel z následujících variant další činnost podle své vůle), nebo stochastický (označuje situaci, kdy dochází k jednomu z několika možných průběhů v závislosti na náhodných vnějších vlivech). Hrany (činnosti) znázorňují možné průběhy následující po rozhodnutí ve styčnících (uzlech). Deterministické hrany vycházejí z deterministického uzlu a volbu varianty provádí rozhodovatel bez vnějších vlivů (dle své vůle). Naopak stochastické hrany následují po stochastickém uzlu. Závisejí na náhodných jevech, které rozhodovatel nemůže ovlivnit. [2]

Základním rozlišovacím hlediskem při třídění je míra informovanosti. Z tohoto hlediska rozeznáváme dva základní typy:

a) rozhodování za jistoty (deterministický model) a
b) za nejistoty – rizika (stochastický model)

V praxi jsou nejčastěji používány modely smíšené. Stochastický model je takový, která obsahuje jeden nebo více stochastických uzlů. Důležitým hlediskem při používání rozhodovacích stromů je počet účelových funkcí, které při řešení využíváme. Může to být jedna účelová funkce (např. minimální výrobní náklady), nebo dvě a více. [2]

Neuronové sítě

Neuronové sítě jsou koncipovány na analogii s funkcí neuronu v lidském mozku a používají se především v oblasti ekonomických předpovědí. Umělý neuron pracuje na podobných principech jako biologický. Vstupní informace jsou váženy vahami, odečítá se prahová hodnota a pomocí aktivační funkce se signál transformuje na výstupní signál. Výstupní signál je předán následujícím umělým neuronům ve skryté, resp. výstupní vrstvě.

Přenosová funkce neuronu je funkce, která transformuje vstupní signál na signál výstupní v intervalech 0 až 1 a -1 až +1. Funkce může být skoková či spojitá a musí být monotónní (přiřazení odezev výstupu na vstup je jednoznačné). Pro správný chod neuronu a neuronových sítí je důležité, jakou přenosovou funkci zvolíme. Mezi nejpoužívanější funkce patří:

1. perceptron
2. binární
3. logistická (sigmoida)
4. hyperbolický tangens

Prvky umělé neuronové sítě jsou spolu navzájem propojeny. Síť tak realizuje paralelní zpracování vstupních dat. Finálním produktem umělých neuronových sítí je výstup určité informace generovaný strukturovanou informací ze vstupu do systému. Tento výstup je obvykle nelineární funkcí váženého součtu těchto vstupů. Váhy přiřazené každému ze vstupů jsou odhadovány na základě procesu učení, kdy průběžně generované výstupy jsou porovnávány s výstupy cílovými. Získané odchylky mezi známými výstupy a získanými výstupy jsou korigovány a slouží jako zpětná vazba pro postupnou úpravu vah vstupů v nelineárním funkčním předpisu.

Neuronová síť se tedy skládá ze tří základních částí:

a) umělých neuronů,
b) spojení umělých neuronů a
c) vrstev neuronové sítě

Umělé neurony a jejich spojení jsou organizovány do vrstev, které jsou nejčastěji tři:

a) vstupní
b) skrytá
c) výstupní

Typy neuronových sítí:
Neuronové sítě mohou obsahovat různé přenosové funkce, spojení mezi sebou a adaptivní – učící algoritmus. To vše pak určuje, o jakou síť se jedná. Technické neuronové sítě se dělí podle několika kritérií.

Podle počtu vrstev
·        - s jednou vrstvou (Hopfieldova síť, Kohonenova síť)
·         - s více vrstvami (ART síť)

Sítě s jednou či dvěma vrstvami bývají většinou speciální sítě, které mají svůj speciální učící algoritmus a topologii, zatímco pro sítě se třemi a více vrstvami se obvykle používá klasická vícevrstvá síť s algoritmem Backpropagation.

Podle algoritmu učení
·         - učitelem (síť s algoritmem Backpropagation)
- bez učitele (Hopfieldova síť)

Učení s učitelem znamená, že se síť snaží přizpůsobit svou odezvu na vstupní informace tak, aby se její momentální výstup co nejvíce podobal požadovanému originálu. Bez učitele je proces, ve kterém síť vychází z informací, které jsou obsaženy ve vstupních vektorech.

Podle stylu učení
·         - s deterministickým učením (algoritmus Backpropagation)
·         - se stochastickým učením (náhodné nastavení vah) [2]

V případě, že se jedná o zjištění vah sítě výpočtem, pak mluvíme o deterministickém učení. Jestliže získáváme váhy pomocí generátoru náhodných čísel, mluvíme o stochastickém učení. Tento způsob se obvykle používá jen při startu sítě.

Neuronová síť na svém začátku neumí téměř nic. Musí se učit a k tomuto účelu byly vyvinuty algoritmy, pomocí kterých se příslušná síť naučí danou množinu informací. Algoritmus se obvykle dělí na dvě fáze, a to fázi aktivační (vybavovací) a adaptační (učící), která ke své činnosti potřebuje trénovací množinu.

Jedním z hlavních důvodů velkého rozmachu neuronových sítí je jejich pružnost, flexibilita. Neuronové sítě mohou být lepší než tradiční metody předpovídání pro měsíční a čtvrtletní časové řady. Jsou lepší než tradiční metody předpovídání pro dlouhodobé předpovědi, ale často jsou tak dobré jako tradiční metody s krátkodobým časovým horizontem.

Genetické algoritmy

Genetické algoritmy byly odvozeny na základě biologické genetiky a teorie evoluce, která ovlivňuje vývoj všeho živého na této planetě. Na stejných základech pracují i genetické algoritmy v počítačových aplikacích. Náhodně je vygenerována množina chromozomu, ze které jsou vybírány dvojice (rodiče) na základě toho, jak dobře splňují kriteriální funkci. Potomci jsou tvořeni polovinou z každého rodiče a nahrazují je.

Struktura genetického algoritmu
Vlastní algoritmus genetické optimalizace je cyklus, ve kterém jsou vytvářeni noví potomci, kteří jsou použiti jako rodiče v dalším cyklu. Po každém cyklu se vyhodnocuje vhodnost potomka a na základě toho se buď pokračuje na ohodnocení, nebo se končí. Vlastní cyklus genetického algoritmu je následující: 


1)      Navržení genetické struktury
Při navrhování genetické struktury je důležité, jak budou reprezentovány jednotlivé alely (váhy) a jak budou v jednotlivých chromozomech rozmístěny. Reprezentace alele a rozmístění v genech ovlivňuje výkonnost příslušného algoritmu.
2)      Inicializace
Je to v podstatě jednoduchý proces, kdy se náhodným způsobem (pomocí generátoru náhodných čísel), vygeneruje populace prvotních rodičů.
3)      Ohodnocení
a)      Konverze genotypu na fenotyp
Je to proces, kdy se použití binárních genů provede přepočet na dekadickou hodnotu.
b)      Ohodnocení objektivní funkce
Počítá se výsledek objektivní funkce. Obvykle se předpokládá, že daná funkce je ovlivňována všemi geny zhruba stejně významně.
c)      Konverze objektivní funkce na vhodnost
Objektivní funkce se musí zkonvertovat na hrubou vhodnost, která je zkonvertována na jemnou vhodnost a to z důvodu přirozeného výběru. U jedinců s příliš vysokou vhodností je tato snížena, zatímco průměrné hodnoty jsou nedotčeny.
d)     Konverze vhodnosti na selekci rodičů
Je to operace, při které se určí, který jedinec a kolikrát bude vybrán k vytvoření potomka.
4)      Volba rodičů
V tomto kroku je vytvořeno pole, které bude nejprve vyplněno rodiči s nejvyšší selekcí, poté rodiči s menší selekcí až po jedince se selekcí menší než 1. Z tohoto pole se pak budou pářením vytvářet noví potomci.
5)      Reprodukce
Při reprodukci dochází k dělení chromozomů a vytváření potomků.
6)      Mutace
Jsou nezbytnou součástí genetických algoritmů. Díky nim lze mnohdy najít nové lepší jedince, kteří lépe vyhovují okolním podmínkám. V podstatě existují dvě základní cesty, jak přistupovat k mutaci. První je mutace s malým účinkem, ale s vysokou četností výskytu. A druhý typ je menší četnost výskytu s větším účinkem. Rozpoznání vhodné metody je obtížný úkol.
7)      Zpět na 3) nebo konec [2]

Genetické algoritmy souvisí s neuronovými sítěmi přes jejich váhy.

Netradiční (třírozměrná) vizualizace údajů

Netradiční vizualizace údajů je postup, který v manažerských rozhodováních nabývá stále většího významu. Rozsah a rychlost příchodu informací do rozhodovacího procesu nutí jejich uživatele k větší absorpci a selekci údajů při nutnosti zachovat ekonomii reálného času zpracování a vyhodnocení těchto přicházejících informací. Proto používání grafů může manažerům tyto pracovní fáze výrazně usnadnit a urychlit. Jde především o metody tzv. exploratorní analýzy dat, kam patří například nejrůznější grafy (krabičkový graf, vícerozměrný komparativní krabičkový graf, vnější a vnitřní hradby, rootogram a další). Tyto metody obvykle nemohou v plné míře nahradit komplexní statistickou analýzu přicházejících dat, ale jsou často alespoň efektivním kompromisem mezi reálným časem zpracování dat a kvalitou manažerského rozhodování.

Průzkumová (exploratorní) analýza dat je tedy souhrn datově orientovaných statistických technik, které lze stručně popsat následovně:
·         - Jsou založeny na grafických přístupech při vyhledávaní typických vlastností dat,
·         - Využívají soustavy robustních kvantilových charakteristik,
·         - Předpokládají interaktivní práci s daty na počítači.

Za svůj vznik vděčí tyto techniky především rozvoji počítačové grafiky. Grafický přístup je vysoce názorný, ale zároveň jsou výsledky méně jednoznačné než při numerickém zpracování.

Doménou průzkumové analýzy dat jsou ovšem různé typy grafické prezentace dat, umožňující posuzovat charakteristické vlastnosti a zvláštnosti dat jako celku i jejich jednotlivých případů.

·         Diagram rozptýlení, který je konstruován tak, že na vodorovnou osu je vyneseno pořadové číslo měření a na svislou osu naměřená hodnota. Body v grafu umožňují identifikovat odlehlé hodnoty, stupeň asymetrie, místa huštění a zředění dat i případné pravidelnosti v datech.

·         Krabicový graf, sestrojený jako obdélník s příčkou, která udává polohu mediánu souboru. Obě užší strany obdélníku leží postupně v hodnotách dolního a horního kvartilu. Z obou protilehlých stran vycházejí úsečky, které končí v minimální a maximální hodnotě. Tento graf umožňuje posuzovat symetrii dat a výskyt odlehlých hodnot.

Graf rozptýlení s kvantily je graf, který obsahuje spojnici bodů o souřadnicích [x(i), pi] na pozadí kvantilových obdélníků, sestrojených pro kvartily, oktily a sedecily. Tímto grafem lze komplexně posoudit prakticky všechny vlastnosti dat.[2]

V případě podrobení dat statické analýze, představují informace, které jsou obsažené v exploratorních grafech cenné vodítko, pokud jde o výběr statistické metody. V praxi je často nutné provést třídění souboru jednotek podle více než jednoho znaku. Třídění podle nejméně dvou znaků může být prováděno jako třídění vícestupňové (hierarchické), kdy je soubor tříděn v postupných krocích a třídění podle každého dalšího znaku je prováděno uvnitř tříd, vytvořených podle znaku předchozího nebo jako třídění kombinační, kdy (nejčastěji podle dvou znaků) je třídění prováděno současně podle více znaků.

Výsledek kombinačního třídění můžeme prezentovat v kombinační tabulce (v případě alfabetických znaků tabulku označujeme jako kontingenční, v případě numerických znaků jako tabulku korelační). Ke grafickému znázornění výsledků kombinačního třídění se využívá prostorových 3D grafů. S rostoucím počtem znaků klesá přehlednost třídění a zejména kombinační třídění je v tomto případě nutno provádět ne do jedné tabulky, ale do systému tabulek.

Stochastická predikce v ekonomických časových řadách

Stochastická predikce v ekonomických časových řadách je založena jak na dnes již standardních postupech analýzy časových řad (především Boxova-Jenkinsova metodologie), tak na některých netradičních metodách konstruovaných pro speciální rozhodovací schémata (např. metody nepřímých odhadů čtvrtletních hodnot agregátů v systému národního účetnictví). Nemalou roli začínají hrát v oblasti predikcí také neuronové sítě.

Boxovy-Jenkinsonovy modely patří mezi stochastické modely, které mohou modelovat trend i sezonnost. Jsou flexibilnější než klasické dekompoziční modely, ovšem jejich jistou nevýhodou je potřeba poměrně dlouhých časových řad (minimálně 50 pozorování), náročnost zpracování a problematická je také pro méně zkušeného uživatele i interpretaci výsledných modelů. Boxovy-Jekinsonova metoda patří mezi tzv. adaptivní přístupy, tzn. že  je schopná přizpůsobovat se změnám v průběhu časových řad i v ekonomikách procházejících rychlými změnami.

V Boxově-Jenkinsonově metodologii rozlišujeme při práci s časovou řadou následující kroky:


·         - transformace dat časové řady tak, abychom odstranily případný trend a sezonnost v datech,
·         - identifikace modelu, což je rozhodnutí, jaký typ modelu vybrat a explicitně určit tzv. řád modelu,
·         - odhad parametrů modelu,
·         - diagnostické ověřování modelu, které má potvrdit nebo zamítnout vhodnost sestrojeného modelu,
- výpočet předpovědi pro vybraný a ověřený model. [2]



Použitá literatura


[1] KLÍMERK, P. Studijní pomůcka pro distanční studium. 1. vyd. Zlín: UTB ve Zlíně, 2006. 168 s. ISBN 80-7318428-1
[2] KLÍMEK, P. Ekonomické aplikace statistiky a data miningu. 1. vyd. Bučovice: Martin Stříž, 2008. ISBN 978-80-87106-10-5



22. října 2009

Rammstein – Liebe Ist Für Alle Da (2009)

Jako clovek, jenz neveri v objektivni nazor, se budu snazit uvest novou placku nemeckych Rammstein jako prehledny prelet spise nez letmy prehled. Jiz z ucty k jejich tvorivemu vylevu se nebudu poustet do patologickych operaci a spise se pokusim nastinit, asi jaky pocit album dava, jak jen anti-subjektivne mozno.

Nejnovejsi kolekce zacina prekvapive temne typickym Rammstein otvirakem. Abych pravdu rekl, pro me, jako cloveka, ktery ocekava nasup radiovych hitovek ne nepodobnych duverne znamemu singlu „Pussy“ ci jeste proslavenejsimu flaku „America“, skladba pusobi spise jako uder cihlou pres do koran rozevrenou celist. V dobrem slova smyslu, samozrejme. „Rammlied“ vsak tez uvadi az pres prilis uhlazenou naladu, v jake se cela placka nese. Na radiove produkci se ocividne nesetrilo a za mix-panelem nekdo stravil peknych par tydnu, coz jde slyset v kazdem treba i sebemensim detailu a prilisne hebouckem, lec stale betonove tvrdem zvuku. V nekolika slovech: predstavte si zulovou bustu kralicka Azurita.

Ke vsemu stesti se nekona, cim on-line fora hrozila jiz nekolik mesicu, a veskere texty mimo proklatou „Pussy“ si tak ponechavaji poetickou nezpevnost nemeckeho jazyka. Nerozumim jedinemu slovu, nicmene ocenuji, ze se Rammstein stale drzi svych korenu a odmitaji zaprodat, co stalo za masivni casti jejich svetoveho uspechu. Vskutku, Lindemanuv veprovy vokal stoji pevne na svem miste a chrli verse s extremem, jakeho lze jen tezko docilit v anglictine, aniz by nasledne jeden zcela neprisel o hlas.

Flakeho vsudypritomne, zlovestne textury hali industrialni riffy do gotickeho havu. Skrze celych jedenact stop me provazi atmosfera vskutku tak husta, ze by se Rakosnicek za svoji mlhu zacervenal. Liebe... si tak ponechava spise atmosferictejsi nadech hlasici se k poslednim trem vytvorum a tu tam je jednoduchost, lec nezmerna brutalita, jakou zname z Herzeleid nebo Sehnsucht. Nehodlam tak degradovat kvalitu pozdnich ci prvotnich del, jelikoz povazuji vsech pet placek za nekdy vice, obcas mene stejne kvalitni, snad i podobne extremni.

Prestoze cas od casu nevyhnutelne upadam do sparu Deja Vu a trpim pocitem, ze jsem spoustu myslenek jiz slysel, Liebe... neni az tak uplne nejspravnejsim prikladem hudebni recyklace a Rammstein nabizi pomerne prijatelny nasup novoty. Jen tezko si lze vybrat jakekoli favority z placky, ktera je doslova naslapana peckami a pecickami. Ackoli jsem po novem albu sahl petimetrovou oschlou vetvi, musim priznat, ze jsem byl velice mile prekvapen, jak moc Rammstein zustali Rammstein a jiz po seste napsali solidni album. Nemyslim, ze by bylo nezbytne nutne jej vlastnit, jelikoz se nejedna o hudebni revoluci, nicmene se tez domnivam, ze se Liebe... v zadne sbirce zcela neztrati a dokazi si predstavit sam sebe oprasujiciho disk i za nejaky ten mesic ci rok a totez bych snad mohl rict o slecnach vlastnicich limitovanou edici s pribalenym „naradim“...


Linky etc.:
Oficialni stranky Rammstein
Oficialni Rammstein MySpace
Necenzurovany klipek k "Pussy"
18. října 2009

ZAHADY A HADI


Ve vcerejsi pozdni odpoledne jsme opet vyrazili do ulic. Ac si nikdo nestezoval, citil jsem pohledy lidi, jez jsme na chodnicich mijeli. Vlekl se za mnou silny pach neuspechu. Jako by tento oder nebyl dost sam o sobe, nasilne jsem z mozaikovite dlazby pod mymi nohami vytrel solidni hromadku. Ze se tak stalo jsem ovsem zjistil, az kdyz na me ma slecna zacal povykovat z povzdali, kde strnule pozastavila. „To’s udelal schvalne?!“ Nemel jsem nejmensi tuseni, o cemze je vlastne rec. Vratil jsem ji nechapavy pohled a naznacil, ze je cas se pohnout kupredu. „To’s udelal schvalne, ze?!“ vykrikla stale stojic na tomtez bode. Opet jsem po slecne vrhnul nechapavy, snad jeste nechapavejsi pohled a otazal se, co ze ma byt jeji problem. Prstem ukazala na rozmazany naklad na zemi. Pochopil jsem. Shledl jsem na sve boty. Bylo tam. Hadovite se plazilo po vnitrni strane podrazky kupredu az ke spici me prave. Konecne se rozhodla ke mne prijit a vylozit mi, jak jsem se s naprostym nadsenim po koblize sklouzl a zakoncil akt kroutivym pohybem jakoby znazornujicim rozslapnuti lezouciho hmyzu. Utirajic slizovatou vec do trsu travy v postrannim zahonu, opet jsem se poohledl smerem k mistu cinu. Naloze byly rozmisteny systematicky. Nebylo mozno se jim vyhnout, i kdybych tusil jejich pritomnost. Byl jsem nevinna obet. Dnes opet.

Nemohl a stale nemohu pochopit, kdo a jak dokazal utrousit tolik a v takovem rozpeti. Pes ma dostatek sebeucty a obecneho porozumneni, aby kalel na pouhem jednom miste. Muflon upousti prubezne v malych mnozstvich, vetsinou tvaru pomensich kulicek. Na kone mi toho prislo az prilis malo. Rika se, snad je i vseobecne znamo, ze se rika, ze mrtvemu povoli veskere svalstvo, tedy i sverac. Podrezal-li tu snad nekdo psa, kone nebo muflona predesleho vecera ci rana a vlacel jeho telo bez zivota v kruzich nebo i jinych geometrickych utvarech drzic jej za predni, mohl tak docilit bezprostredniho rozprostreni jeho obsahu jak v nazornem mnozstvi, tak v jistem rozpeti. Situace si zada o blizsi vysetreni. Snad budu mit moznost vas informovat o novych faktech, jen jak tu na ne prijdeme. Pro L3.Malcolm Blog informuje svycarsky revolucionar se swahilskymi koreny Cockfreed Dicklesson, Londyn, UK.
7. října 2009

Forza Motorsport 3

Mezi velice očekávané hry na podzimním konzolovém trhu brzy přibude další kousek. Bude jím hra Forza Motorsport 3, která byla vyvinuta již dobře známou společností Turn 10. Třetí kousek této série bude velice vypilovaný zejména po stránce fyziky. Po zahrání demoverze je moje očekávání o pořádný kus vyšší a to jsem ji zkoušel se všemi vypnutými asistenty! Ovládat auto v této hře je opravdu zážitek, naprosto jej totiž cítíte pod rukama.

Díky spolupráci společností Microsoft a Xzone.cz můžete hru zakoupit za velice příjemných CZK 1 299,- a to ve speciální sběratelské edici. Ptáte se, co je obsahem tohoto speciálního balení? Odpověď je jednoduchá: V rozkládací krabičce naleznete Forza 3 klíčenku, 2GB USB flashdisk (opět s logem), speciální bonusový disk a stylové stolní hodiny ve tvaru pneumatiky a logem hry (rozměry: 12,6 x 10 x 5,5 cm). Obrázek hodin.

Poslední novinkou, která se ke hře váže, je dnešní oznámení že v den vydání hry (tedy 23. října) bude k dispozici a zdarma ke stažení první DLC (rozšiřující balíček). V každé krabičce by se mněl objevit kód se kterým bude přídavek ke stažení. Obsahem bude jedna desítka nových aut a dvě bonusové tratě. První z nich nese jméno Benchmark High Speed Ring, která bude rozprostřena na starém opuštěném letišti s mnoha hangáry. Druhou bude Sidewinder Proving Grounds. Automobily budou následující:
  • 65 Alfa Romeo Giulia Sprint GTA
  • 64 Aston Martin DB5 Vantage
  • 81 BMW M1
  • 60 Chevrolet Corvette
  • 69 Dodge Charger
  • 57 Ferrari 250 Testa Rossa
  • 80 Fiat 131 Abarth
  • 67 Lamborghini Miura P400
  • 71 Nissan Skyline 2000 GT-R
  • 65 Shelby Cobra Daytona Coupe
Mimochodem, hra vychází plně lokalizována do českého jazyka.
1. října 2009

GOD DAMN FREAKIN' TISCALI

One would cry over f**kin‘ ludicrousy he has to put up with in this god damn world... As I stumbled upon a BBC’s article about the UK not being ready for the future, internet-wise, I couldn’t resist the temptation to try out what I can milk from our local server and most importantly – at what speed. Damn shocker the result was, indeed. It pissed me off way more than it surprised me and the pretty graphic brutality of the rather hideous numbers displayed on the screen left me somewhat glazing at the bloody figures in disbelief... Anyways... The average speed of DL in the UK stands at 4.75Mbps, whilst UL at 1.3Mbps. So...what’s it like in our household? See it for your self...

I could have taken a sh*t, brushed my teeth and made me some breakfast while this image was uploading...but no, I did not. Instead, I sat and waited to witness how badly I am being f**ked with...

NEPOCHYBNA FAKTA PRELOMU POSLEDNIHO PARU STOLETI

Z celeho srdce nenavidim pocit, kdy nasedam do autobusu, at uz prekypujiciho lidmi ci zcela do pola prazdneho, a prichazi na me ta hruzna predstava nadchazejici hodiny ci dvou stravenych naprostym unuzenim a opruzenim odery lidskeho byti a potu. Takova situace jednoho nuti zapremyslet nad spoustou veci... Abych ale nepredbihal dej – netusim jak otrli jedinci, ale ma krehka osobnost se utapi ve strachu, kdykoli usazuje svoji vypasenou panev do utrob sedadla. Ze zasady se nikdy nedotknu drzadel jakehokoli typu holou rukou – clovek nikdy nevi, jaky vepr s koblihou umastenou koncetinou se inkriminovaneho mista uchytil pred Vami. Nasleduje tzv. dvou bodova zkouska zajistujici hladke usazeni bez neblahych incidentu, jez by snad mohly zcela zrujnovat cely zbytek cesty...

Bod prvni: Hledte, kde ukladate svoji drahocennou sedinku. Osobne se ze vsech sil snazim vyhybat nize polozenym mistum, kam se radi usazuji postarsi idividua chrlici choroby a pachy ze vsech müslitelnych otvoru. Preferuji nadmorske vysky, kam se tito jedinci maji problem vysplhat – nejlepe druhe patro. Pokud jsou pak schopni se do takovych vysek vysplhat, je vysoka pravdepodobnost, ze jsou v natolik dobre kondici, aby udrzeli svuj sverac zatnuty, snad si takove misto i zaslouzi. Ma draha Nebeska vsak na me argumenty casto nehledi a usedne, kdekoli se zda byt volno, pricemz ode mne je ocekavano totez. Takovato mista ve mne ale vyvolavaji neklid a jiz po nekolika zhoubnych vterinach dostanu neustupny pocit, ze se namacim...

Bod druhy: Hledte, na co ukladate svoje drahe polovicky...ted ve smyslu pozadi, ovsem. Jiz nekolik zim se kolem siri povesti o jehlach, stanovych kolicich, rysovaccich a pichlatcich obecne odlozenych na verejnych mistech, casto se zpravou informujici napichnuteho nestastnika o faktu, ze si prave poridil HIV. Ani by mi nevadilo umrit, ale kdo by si pral chodit po svete s takovym svinstvem v tele? Kdyz uz se nejedna o spendlik nebo podobne neradstvo, davam si alespon pozor, abych neodesel s rozzvykanym dareckem na kalhotach. Kdo by si pral chodit po svete s takovym svinstvem na bagancatech?

Abych ukoncil nesmyslny manual k hladkemu usezeni si ve verejne doprave, rad bych uvedl dnesni nesporny fakt prelomu poslednich dvou stoleti. Prvni prispevek se tyka vyse zminene kralovny sexualne prenosnych chorob, tedy AIDS. Dle nejmenovaneho zdroje je prapuvodcem viru HIV simpanz, cili si muzete odvodit, jak se virus rozsiril na cloveka, potazmo do proporci a cisel, o jakych se muzete docist v tisku dnesnich dnu...

Uvod do diskuze dne: Prerizl clovek simpanze? Nebo spolu pouze sdileli strikacky?
28. září 2009

Recenze: Operation Flashpoint: Dragon Rising

Při pohledu na poměrně nové, ale přesto známé (zejména díky svému původu), stránky českého Eurogameru vidím recenzi na Operation Flashpoint: Dragon Rising. Rychle ji zkouknu, projedu a mířím na poslední stránku ke konečnému verdiktu. Při proklikávání si říkám: „Jakpak asi Operation Flashpoint: Dragon Rising oproti konkurenci (ArmA2) dopadla?“ Konečně se dostávám k závěrečnému hodnocení, ještě předtím než si přečtu verdikt, rychlým pohledem sjíždím na číselné hodnocení. Vidím 4/10! Cože? To dopadlo ještě hůř než ArmA2! Co se ale dalo také od Codemasters čekat.

Eurogamer.cz: Známka musí být jen jedna, která tak těžko obsáhne z minoritní části neskutečné pocity zadostiučinění a štěstí při splnění mise, ale z té jasně převládající zase pocity zmaru, frustrace, vzteku a beznaděje, kdy ani s nejlepším úsilím nedokážete porazit hru, která sama hraje nečistě. Proto jsem tak nakonec zvolil horší průměr výše zmíněných známek 8 a 1. Snad tvůrci vydají nějaký zlehčující patch (pak počítejte s osmičkou), bez něj totiž osvobodíte Skiru jen s obrovskou dávkou štěstí, 100% muškou a postřehem, a diplomem z Cizinecké legie. I když, ani to vám zřejmě moc nepomůže…

Má zvědavost pokračuje: "Jak asi dopadla Operation Flashpoint: Dragon Rising na jiných herních serverech (zejména zahraničních)?" Přecházím na stránku Metacritic.com, která hodnocení shromažďuje a následně průměruje. Hledám tedy Operation Flashpoint: Dragon Rising. Na co nepřicházím, česká recenze patří mezi ty celosvětově první (pokud ne úplně první). V každém případě na metacritic.com žádná není. Čas teprve ukáže, jak se bude Operation Flashpoint: Dragon Rising dařit jinde a jak dopadne v porovnání s ArmA2 od původních tvůrců (BI). Operation Flashpoint: Dragon Rising můžete koupit od CZK 999,- koupit zde. V případě, že fandíte spíše ArmA2, tak ta stojí od CZK 899,-.

Pod recenzí se již v tuto chvíli (tedy po 6 hodinách) nachází 62 komentářů. Což jsem ještě na EG.CZ nikdy neviděl :-)

Hra vychází na Xbox 360, PlayStation 3 a PC 9. října.

Halo Encyklopedie

Do doby před pár dny platilo, že žádna hra neměla svoji vlastní encyklopedii. Ano, o spoustě her vyšla kniha (i více) anebo naopak. Jenže tentokrát vyšlo několik her, bylo napsáno několik knih a 2. listopadu se dočkáme dokonce i té encyklopedie.

Na encyklopedii spolupracovali společnosti jako Microsoft Game Studios, 343 Industries (Microsoftí Halo divize) a předpokládám i Bungie. Úvodní slovo je vyhrazeno pro bývalého zaměstnance Bungie Frank O'Connora. Kniha nás provede celým Halo univerzem (tedy historií, postavami, zbraněmi, důvody vzniku války mezi lidmi - Covenanty a lokacemi, které jsou již známé z herních předloh). Součástí také budou informace o všech Halo hrách (Halo: Combat Evolved, Halo 2, Halo 3, Halo: Wars a právě vydaným Halo 3: ODST). Dále budou v knize uveřejněny zatím nevydané art-worky.

Titul by se měl objevit (jak jsem již psal) v pondělí 2. listopadu 2009 v UK. Kniha bude napsána na 352 stranách a s cenovkou ve výši 30 liber. Dle informací se počítá i s českým překladem (není 100 % potvrzeno), ale ten bude pravděpodobně s několika měsíčním posunem. V případě, že nejste ještě zatím vlastníkem Halo 3 ODST, můžete jej koupit zde za CZK 899,- anebo speciální edici Halo 3. Oba dva kousky jsou exkluzivně pro Xbox 360.

Pro fanoušky Halo rozhodně dobrá zpráva a dobře investované peníze :-) Pokud se nemůžete dočkat, tak zde máte internetovou Halopedii.

Translate

Návštěvnost

About Us